Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP
Biura: ul. Bolesława Prusa 9-11, Gdynia 81-431
Siedziba Główna: Al. Jana Pawła II 5, 81-345 Gdynia

tel./fax 58 620-90-37
email: cwm@zhp.pl

Zawisza Czarny

Zawisza Czarny to flagowy żaglowiec Zwiazku Harcertwa Polskiego i jednocześnie najwiekszy żaglowiec skautowy
na świecie. Rejsy na Zawiszy Czarnym to doskonała propozycja nie tylko dla harcerzy. Zawisza Czarny to statek z duszą, który przez ponad 50 lat swojej służby na morzach i oceanach dorobił się grupy wiernych sympatyków i fascynatów. Dzieje się tak dlatego, że każdy kto choć na krótko przebywał na jego pokładzie chłonie doskonałą atmosferę Zawiszy.

Sentyment wielu żeglarzy do naszego żaglowca wynika też prawdopodobnie z tego, że wielu dzisiejszych wilków morskich stawiało na nim swoje pierwsze kroki - czy to jako żeglarze - czy jako oficerowie wachtowi.

Główny obszar aktywności Zawiszy to rejsy harcerskie, skautowe, rejsy młodzieżowe oraz rejsy z niewidomymi w Programie "Zobaczyć Morze".

Niemniej co roku kilkanaście rejsów jest otwartych dla każdego kto chce - jak mówi stara piosenka o Zawiszy - "zaznać przygody, wiatru, morza i słońca".

 

Dane identyfikacyjne:

nazwa: s/y Zawisza Czarny

bandera: Polska

numer na żaglu: POL - 1

sygnał wywoławczy: SPGZ

MMSI: 261334000

numer IMO: 8683028


Dane techniczne

Typ: szkuner sztakslowy
Załoga: 46 osób
Tonaż: 164 BRT
Pow. żagli: 625 m2
Zanurzenie: 4,5 m
Dł. kadłuba: 36,1 m
Dł. max: 42,7 m
Armator: CWM ZHP
Budowniczy: Stocznia Gdańska
Materiał: stal
Silnik: MAK DKW MU-423/390 KM

 

 

 

 

 

 


Zawiszowe Vademecum

Pełny tekst Zawiszowego Vademecum do ściągnięcia ze strony znajduje się poniżej tekstu.


Wstęp historyczny

Kontynuuje tradycję pierwszego „Zawiszy". Przebudowany w 1960/61 r. z rybackiego lugotrawlera „Cietrzew". Zdjęto z niego nadbudówki, ustawiono maszty, dodano stępkę balastową, urządzono wnętrza mieszkalne. Ze starego „Zawiszy" przeniesiono drewniany galion, który zdobi dziób dzisiejszego jachtu. Banderę podniesiono na „Zawiszy II" 15 lipca 1961 r., a pierwszym kapitanem został delegowany z Marynarki Wojennej kmdr Bolesław Romanowski.

Kolejny remont „Zawisza Czarny" przeszedł w roku 1967. Statek został wtedy przedłużony i rzebudowany. W 1990 r. opłynął dookoła kulę ziemską. Kilkakrotnie opłynął przylądek Horn. Brał udział w regatach z okazji 200-lecia Stanów Zjednoczonych, był gościem na Światowym Jamboree Skautowym w Chile i w Wielkiej Brytanii. Uczestniczył w wielu innych skautowych przedsięwzięciach, jak choćby Rejsy Pokoju z międzynarodową załogą, z młodzieżą państw ogarniętych konfliktami zbrojnymi na Bliskim Wschodzie.

Imię statku nie zostało wybrane przypadkowo. Nasz reprezentacyjny jacht - nosząc imię Zawiszy Czarnego - polskiego rycerza, bohatera bitwy pod Grunwaldem, który słynął z odwagi i dotrzymywania słowa i jest również w obecnych czasach wzorem cnót rycerskich - dowiódł, że jest godny nosić to imię. W roku 1984, w czasie regat atlantyckich, „Zawisza Czarny" wsławił się przeprowadzeniem brawurowej akcji ratowniczej w bardzo trudnych warunkach pogodowych w rejonie Bermudów, ratując część załogi żaglowca „Marques", który zatonął tam w niespodziewanym i niezwykle gwałtownym szkwale. Załoga „Zawiszy" wykazała się odwagą i odpowiedzialnością, ponieważ po uratowaniu rozbitków jacht pozostał w rejonie wypadku, poszukując kolejnych ofiar, pomimo silnego wiatru i wysokiego stanu morza. Na Bermudach po udanej akcji ratunkowej witano ich jak bohaterów.

Zawisza Czarny uczestniczył w Światowych Jamboree – największych zlotach skautowych świata – w Chile, Anglii i Szwecji.Od 10 lat na swoim pokładzie gości niewidomych żeglarzy, którzy w ramach projektu „Zobaczyć Morze” odkrywają radość z żeglowania i podróży.Od pięciu lat, uczestniczy w przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju. Zawisza Czarny zawodzi światło do Ronne na Bornholmie i Karlskorony w Szwecji.W ostatnich latach Zawisza Czarny pływa po wodach Europy.

Odbył serię rejsów na Morzu Śródziemnym, Północnym, Norweskim i Bałtyckim. Wiele z jego rejsów to projekty międzynarodowe z załogami z Belgii, Ukrainy i Litwy oraz rejsy dla młodzieży, w czasie których realizowany jest program wychowania morskiego.

 


Dane techniczne silnika:

Typ silnika: MS 423
Rok produkcji: 1940
Rzędowy, 6-cylindrowy, czterosuw, wysokoprężny
Pojemność skokowa: 166,8 dm3
Średnica cylindra: 290 mm
Skok tłoka: 420 mm
Stopień sprężania: 32
Moc: 390 KM przy 300 obr/min

 

Zawisza Czarny, trzymasztowy szkuner sztakslowy. Żaglowiec idący pod maszyną bucha co jakiś czas ponad grotmasztem kłębem dymu, czemu towarzyszy dość charakterystyczny, niski gang wolnoobrotowego silnika wysokoprężnego.

Silnik, jak silnik... Jest - cała naprzód, jest - cała wstecz. A jednak...

 
W maszynowni Zawiszy zainstalowano silnik, jaki w okresie II Wojny Światowej montowano na niemieckich okrętach podwodnych. Wyprodukowany został w zakładach Krupp w roku 1940. Jest to Diesel o mocy 390 KM. Silnik ten nie ma sprzęgła! Przekładnia nawrotna, zwana rewersem, umożliwia dzięki systemowi kół zębatych zmianę kierunku obrotu wału śruby. Na Zawiszy jest to nieco bardziej skomplikowane. By zmienić kierunek obrotów czterosuwowego, górnozaworowego silnika Diesla, trzeba go najpierw odstawić, a następnie uruchomić tak, by kierunek obrotu wału korbowego sprzęgniętego z wałem śruby był przeciwny. Realizuje się to poprzez zmianę ustawienia faz rozrządu.

Specjalne pokrętło sprzęgnięte jest poprzez układ kół zębatych z wałkiem rozrządu. Krzywki na tym wałku unoszą w określonym momencie długie popychacze, te zaś sterują klawiaturą, która otwiera i zamyka zawory w głowicy. Pokrętłem ustawia się momenty otwarcia zaworów tak, by suwy sprężania, pracy, wydechu i ssania zgrać z ruchami tłoka, obracającego wał korbowy w prawo lub w lewo. Na bloku silnika znajduje się okienko, w którym można odczytać, jaki kierunek obrotów silnika ustawiono. Silnik uruchamia się powietrzem pod wysokim ciśnieniem, wtłaczanym do cylindra nad tłok. Rozprężający się gaz wymusza ruch posuwisty tłoka, który poprzez korbowód wprawia w ruch obrotowy wał korbowy i silnik zaskakuje na kolejnych cylindrach. Powietrze sprężone w butli wystarcza na 14 cykli rozruchowych, przy chodzącej sprężarce - około 100 cykli.

Z maszyną "Zawiasa" łączy się wiele anegdot. W trakcie skomplikowanych manewrów portowych w jednym z bałtyckich portów, ciśnienie powietrza w układzie rozruchowym spadło tak, że zabrakłojednego "cała wstecz". Silnik nie zastartował i majestatycznie cyrkulujący żaglowiec, podchodząc do nabrzeża, przestawił bukszprytem budkę stacji paliwowej. W 1991 roku podczas remontu silnika w zakładach Krupp, okazało się, że drugi taki egzemplarz jest eksponatem w fabrycznym muzeum. Podobno jest jeszcze gdzieś - i to nie na dnie morza - trzeci taki silnik.

 Dość poważna awaria (pęknięcie bloku silnika) była naprawiana przez mechaników zakładowych i załogę Zawiszy. Przyszedł dramatyczny moment. Okazało się, że jeden z elementów silnika (rozdzielacz sprężonego powietrza) jest tak zużyty, że trzeba go wymienić. Oczywiście, jak to bywa w takich wypadkach, potrzebnej części nie było w magazynie, a dorobienie dość skomplikowanego detalu nie należało do łatwych zadań. Jednak dzięki wzorowej współpracy mechaników z zakładów Krupp, kustosza muzeum tychże zakładów i dzielnej załogi Zawiszy Czarnego, remont został zakończony.

 

autor tekstu i fot. Stefan Ekner Historia żaglowca s/y ZAWISZA CZARNY


Związek Harcerstwa Polskiego w celu prowadzenia wychowania morskiego zakupił w 1934 roku drewniany szkuner, któremu po sprowadzeniu do Polski nadano nazwę Zawisza Czarny. Żaglowiec ten został w całości zakupiony ze składek społecznych, wyremontowany i przerobiony systemem gospodarczym na statek szkolny - prawie w całości przez harcerzy i studentów, którzy również później na nim pływali. Głównym inicjatorem powstania "Zawiszy" był Witold Bublewski – kierownik Harcerskich Drużyn Żeglarskich, a kapitanem Zawiszy aż do wojny był gen. Mariusz Zaruski.

"Zawisza" był wówczas największym skautowym żaglowcem i wzbudzał zazdrość i podziw nawet w kolebce skautingu, w Anglii.W czasie wojny, do 1943 r. używany przez Niemców jako "Schwarze Husar", został przez nich w końcu porzucony i niszczał. Po odnalezieniu po wojnie, sprowadzony do Gdyni nie nadawał się już do remontu i w 1949 r. został odholowany i zatopiony na wodach Zatoki Puckiej.

Pierwszy "Zawisza Czarny" był drewnianym trzymasztowym szkunerem gaflowym, o powierzchni żagli 432 m², dł. całk. 37,6 m, szer. 8,1 m, wys. 27 m, zan. 3,1 m, 395 BRT, załoga 52 osoby.

 

Aktualnie pływający żaglowiec – Zawisza Czarny to stalowy, trzymasztowy szkuner z ożaglowaniem typu Va Marie. Jednostkę zbudowano na bazie kadłuba statku rybackiego (lugrotrawlera) Cietrzew, zwodowanego w 1952 r. w Stoczni Północnej w Gdańsku, który wraz z całą serią statków tego typu został wycofany z eksploatacji z powodu złej stateczności i zatonięcia dwóch z nich.

Statek został przekazany ZHP przez Ministerstwo Żeglugi i przebudowany na żaglowiec. Pod bukszprytem znajduje się rzeźba, tzw. galion, przedstawiający głowę słynnego rycerza Zawiszy Czarnego. Banderę podniesiono 15 lipca 1961, a pierwszym kapitanem został delegowany z Marynarki Wojennej kmdr Bolesław Romanowski.

Statek został przebudowany i przedłużony w 1967 r.W zimie 1979/1980 statek przeszedł gruntowny remont z m.in. wymianą nadbudówki i silnika oraz modernizacją pomieszczeń. Kolejny gruntowny remont połączony z wymianą część instalacji i zabudowy wewnętrznej miał miejsce w 2000 roku.

Statek został wyposażony w silnik diesla pochodzący z niemieckiej firmy Deutsche Werke Kiel (obecnie MaK = Maschienenfabriek Krupp). W podobne silniki były wyposażane holowniki i małe okręty podwodne niemieckiej marynarki wojennej w czasie II wojny światowej. Jest to ślinik uruchamiany sprężonym powietrzem nie posiadający sprzęgła, w związku z czym śruba natychmiast po uruchomieniu pracuje wprzód lub – po zmianie nastawienie silnika – w tył.

W 1984 roku, w czasie regat atlantyckich, w rejonie Bermudów, w bardzo trudnych warunkach pogodowych, żaglowiec uratował część załogi żaglowca Marques, który zatonął w gwałtownym szkwale. Po wzięciu rozbitków na pokład Zawisza, pomimo wysokiego stanu morza i bardzo silnego wiatru, pozostał w rejonie wypadku, poszukując ofiar. Kapitanem statku był wówczas Jan Sauer. Za ten wyczyn Międzynarodowy Komitet Olimpijski odznaczył statek i jego załogę nagrodą Fair Play.W 1990 roku pod kpt. Janem Ludwigiem opłynął dookoła kulę ziemską trasą ze wschodu na zachód.

Dwukrotnie (25.1. i 2.2.1999 r.) opłynął przylądek Horn (kpt. Waldemar Mieczkowski). Pomiędzy pierwszym a drugim przejście żaglowiec odwiedził Polską Stację Antarktyczną im. H. Arctowskiego. W 1992 roku żaglowiec brał udział w Regatach Columbus 92 z okazji 500 lecia odkrycia Ameryki.W 1999 roku Światowe Biuro Skautowe WOSM zorganizowało na Zawiszy Czarnym cykle rejsów po Morzu Śródziemnym o nazwie Peace Cruise. Były to rejsy z międzynarodową załogą, których uczestnikami byli młodzi ludzie pochodzący z różnych zwaśnionych krajów basenu Morza Śródziemnego między innymi Palestyny, Izraela, Turcji, Cypru, Bośni i Serbii. W latach 2006 – 2016 na Zawiszy był realizowany program Zobaczyć Morze, na który składały się rejsy dla niewidomych żeglarzy. Od 2011 roku rokrocznie Zawiszą harcerze przewożą w grudniu Betlejemskie Światło Pokoju dla skautów z Bornholmu i Karlskorony.

Na co dzień Zawisza realizuje rejsy stażowo – szkoleniowe dla młodzieży, harcerzy, klubów i szkół żeglarskich po Morzu Bałtyckim, Północnym i Norweskim. Organizowane też są rejsy międzynarodowe z mieszaną załogą polsko – litewską lub polsko – ukraińską. 

 
Aby dostać się na listę oficerów Zawiszy Czarnego należy przesłać kwestionariusz na adres bok.cwm@zhp.pl wraz ze skanami dokumentów.

Wymogi dotyczące Funkcyjnych na s/y Zawiszy Czarnym

Funkcje oficerskie na s/y Zawisza Czarny mogą pełnić osoby, które obok wymogów wynikających z przepisów ogólnych, spełniają również dodatkowe wymogi określone przez armatora. Ewentualne odstępstwa od określonych poniżej zasad wymagają decyzji armatora. Dla funkcji kapitańskich i oficerskich prowadzi się rejestr osób posiadających zgodę armatora na pełnienie tych funkcji na s/y Zawisza Czarny. 

Oznaczenia funkcji na s/y Zawisza Czarny

Oficerowie pokładowi

 

 

 

 

 

 

 

       

 

  Kapitan                Z-ca Kapitana        Starszy oficer (chief)      Oficer wachtowy

Dział maszynowy

Starszy mechanik Motorzysta

(chief engineer)

 

Pozostały personel pokładowy:

Bosman

Oznaczenia te nosi się na granatowych swetrach lub na granatowych i białych koszulach.

Funkcje na s/y Zawiszy Czarnym

Funkcja Poziom kompetencji
Starszy wachty Zalecane: Wykwalifikowana załoga
Oficer wachtowy Zalecane: Oficer Zawiszy Czarnego lub oficer-stażysta
Chief Oficer Zawiszy Czarnego
Z-ca Kapitna „nadzwyczajny” - wg. uznania kapitana;
„zwyczajny” - Oficer Zawiszy Czarnego
Kapitan-stażysta Oficer Zawiszy Czarnego dopuszczony do stażu kapitańskiego
Kapitan Kapitan Zawiszy Czarnego   

Certyfikaty kompetencji Zawiszy Czarnego:


Warunki uzyskania Dostępne funkcje i inne przywileje
Wykwalifikowana załoga 7 dni stażu na Zawiszy Czarnym, kwalifikacje potwierdzone w książeczce stażowej Starszy wachty (pierwszeństwo w kwalifikacjach na rejs i funkcję*);
Status oficera-stażysty st.j., SRC, 14 dni stażu na Zawiszy Czarnym (przynajmniej 2 rejsy) , skierowanie kapitana Oficer wachtowy (50 % zniżki w opłacie za rejs*);
Oficer Zawiszy Czarnego  j.st.m., STCW, SRC, 21 dni jako oficer-stażysta na ZC, odbyty rejs oficerski, skierowanie kapitana Oficer wachtowy (pierwszeństwo w kwalifikacji na rejs, 80 % zniżki w opłacie za rejs*);
Status kapitana-stażysty k.j., STCW, SRC, 45 dni jako chief lub z-ca kapitana na ZC; skierowanie kapitana Chief, z-ca kapitana (udział w rejsie bezpłatny)
Kapitan Zawiszy Czarnego k.j., STCW, LRC, ARPA, 30 dni jako kapitan-stażysta zgodnie z planem stażu, pozytywne opinie od trzech kapitanów Kapitan (chwała na wieki !!!)

* przywileje w rejsach organizowanych przez inne podmioty niż CWM – zalecane;


Wpis do rejestru odbywa się na podstawie książeczek stażowych (dostępnych na Zawiszy Czarnym lub w CWM ZHP). 

 

 

Wykaz funkcyjnych s/y Zawisza Czarny

 

Poniższy wykaz obejmuje osoby, które posiadają stałą certyfikację armatora do pełnienia funkcji kapitana i starszego oficera na s/y Zawisza Czarny.


Kapitanowie s/y Zawisza Czarny:

 1. Maciej Adamczak
 2. Witold Cisowski
 3. Jan Dobrogowski
 4. Tomasz Dobrucki
 5. Andrzej Drapella +
 6. Dariusz Drapella
 7. Aleksandra Emche
 8. Zbigniew Frąszczak
 9.  Tomasz Grala
 10. Franciszek Haber
 11. Jerzy Idzikowski
 12. Marek Ihnatowicz
 13. Krzysztof Januszewski
 14. Andrzej Kałamaja
 15. Piotr Kowalski
 16. Tomasz Kulawik
 17. Wiktor Leszczyński
 18. Maciej Leśny
 19. Jan Ludwig +
 20. Waldemar Mieczkowski
 21. Alfred Naskręt
 22. Wilhelm Okarmus
 23. Stanisław Perkowski
 24. Mirosław Peszkowski
 25. Jan Piasecki
 26. Wojciech Plewnia
 27. Krzysztof Raczyński
 28. Bolesław Romanowski +
 29. Sławomir Rudnicki
 30. Maciej Sodkiewicz
 31. Roman Streubel
 32. Grzegorz Studziżba
 33. Tomasz Kosiewicz
 34. Ryszard Wabik
 35. Wiktor Wróblewski
 36. Janusz Zbierajewski
 37. Andrzej Ziajko
 38. Wojciech Zientara
 39. Wojciech Madej

 


Starsi Mechanicy Zawiszy Czarnego (kierownicy maszyny):

 

 1. Ryszard Grzenkowski
 2. Dariusz Kamiński
 3. Andrzej Capanda
 4. Ryszard Miotk

 

 


 

Starsi Oficerowie Zawiszy Czarnego:

 1. Anna Abramek
 2. Marcin Banach
 3. Tomasz Borda - otwarty staż kapitański
 4. Marcin Bizoń - otwarty staż kapitański
 5. Maciej Chmielewski
 6. Mariusz Chmielewski - otwarty staż kapitański
 7. Mirosław Cieszewski
 8. Marek Cieślik
 9. Krzysztof Decewicz
 10. Magdalena Górecka
 11. Katarzyna Hachulska-Olszewska
 12. Magdalena Jabłonowska
 13. Krzysztof Kędzierski
 14. Anna Kiełbik-Piwońska
 15. Krzysztof Kieniewicz
 16. Rafał Klepacz
 17. Anna Kopystyńska
 18. Dariusz Krzemiński- staż kapitański
 19. Ryszard Krzysztofowicz
 20. Artur Kubacki
 21. Marian Mańkowski
 22. Tomasz Maracewicz
 23. Mateusz Mroczek - otwarty staż kapitański
 24. Piotr Nasiadko
 25. Piotr Nowacki - otwarty staż kapitański
 26. Sławomir Ochnio
 27. Maciej Orczykowski
 28. Paweł Orkisz
 29. Adam "Entrant" Papliński
 30. Stanisław Piwkowski
 31. Paweł Sulima
 32. Miłosz Wawrzyniec Romaniuk - otwarty staż kapitański
 33. Michał Sadowski
 34. Aleksandra Skarewicz
 35. Henryk Sołtanowicz
 36. Katarzyna Szarecka
 37. Feliks Szczot
 38. Brunon Świątek - otwarty staż kapitański
 39. Krystyna Trych
 40. Mirosław Władyszewski
 41. Mariusz Woźniak
 42. Marek Zdebski - otwarty staż kapitański
 43. Arnika Zmarzlik-Deja
 44. Dariusz Zuber
 45. Robert Konarski
 46. Marek Paska

 


 

Bosmani s/y Zawisza Czarny:

 

 1. Andrzej Bernat
 2. Tadeusz Grzelczak
 3. Adnrzej Łęgosz
 4. Wojciech Madej
 5. Piotr Pielesz
 6. Henryk Sienkiewicz
 7. Krzysztof Synowiec
 8. Paweł Szatan
 9. Piotr Kowaliw

 


Informacje dla organizatorów rejsów na s/y Zawisza Czarny

Organizacja własnego rejsu na s/y Zawisza Czarny jest niezwykle prosta. Centrum Wychowania Morskiego ZHP zapewnia statek gotowy do żeglugi z załogą stałą (kapitan, oficerowie, załoga maszynowa, bosman i kuk).

Istanieje możliwość zorganizowania własnego rejsu ze swoim kapitanem i oficerami. W takim wypadku kapitan i oficerowie muszą byc zatwierdzeni przez CWM ZHP.

W przypadku organizacji rejsów na s/y Zawisza Czarny zamustrowanie na statek dobywa się od godziny 1400 a wymustrowanie do godziny 1000.

CWM ZHP zapewnia:

 • jacht utrzymany w gotowości do żeglugi;
 • 24 miejsc do spania w kubryku;
 • 2 kabiny 4-osobowe PB, LB - bez pościeli;
 • zaopatrzenie w paliwo i oleje do silnika głównego i agregatów prądotwórczych;
 • zaopatrzenie w wodę pitną;
 • wyżywienie (3 posiłki);
 • wywóz śmieci i nieczystości;
 • zaopatrzenie w środki czystości i higieny ogólnego użytku;
 • ubezpieczenie jachtu w zakresie OC i casco;
 • ubezpieczenie załogi, oficerów i kapitana w zakresie NNW i KL;

 

Organizator rejsu zapewnia: 

 • opłatę kosztów wymiany załogi, oficerów i kapitana – zapewnionych przez Organizatora;
 • opłatę kosztów pilota, przejść przez kanały i koszty postojów w portach;
 • opłatę kosztów wiz;

CWM zastrzega sobie prawo do: 

 • włączenia do załogi osób wskazanych przez CWM (w razie niewykorzystania "przystawek");
 • skierowania na rejs przedstawicieli armatora/stażystów (w razie niewykorzystania kabiny armatorskiej);

CWM pobiera kaucję zwrotną za rejs w wysokości: 2000 zł

Dla rejsów harcerskich wprowadza się zniżki:

 • Sezon A - od 1 maja do 30 września - 5%
 • Sezon B - od 1 do 31 października i od 1 marca do 30 kwietnia - 7%
 • Sezon C - od 1 do 30 listopada - 10%

Dla rejsów krótszych niż 3 doby dolicza się zwyżkę 20 %.

 • Przedstawione ceny są cenami netto (w sportowych rejsach szkoleniowo-stażowych – zwolnienie z VAT).

Informacja o trybie płatności:

 • Dla rejsów, których data rozpoczęcia ma miejsce ponad 120 dni od daty podpisania umowy:
  • zaliczka  w wysokości 20 % ceny całkowitej - w terminie do 7 dni po podpisaniu umowy;
  • druga rata w wysokości 40 % ceny całkowitej - w terminie nie później niż na 90 dni przed rozpoczęciem rejsu;
  • ostatnia rata w wysokości 40 % ceny całkowitej - w terminie nie później niż na 30 dni przed dniem rozpoczęciem rejsu. 

Dla rejsów, których data rozpoczęcia ma miejsce poniżej 120 dni od daty podpisania umowy,

 • zaliczka  w wysokości 40 % ceny całkowitej - w terminie do 7 dni po podpisaniu umowy;
 • ostatnia rata w wysokości 60 % ceny całkowitej - w terminie nie później niż na 30 dni przed dniem rozpoczęciem rejsu.  
 • W razie rezygnacji z wykorzystania przystawek, mimo wcześniejszej ich rezerwacji, można pomniejszyć ostatnią ratę o naliczony koszt ich wykorzystania, informując równocześnie armatora odrębnym pismem o tej rezygnacji.

 


s/y Zawisza Czarny

 AKTUALNA POZYCJA