Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP
Biura: ul. Bolesława Prusa 9-11, Gdynia 81-431
Siedziba Główna: Al. Jana Pawła II 5, 81-345 Gdynia

tel./fax 58 620-90-37
email: cwm@zhp.pl

Warsztaty bosmańskie na Zawiszy- druga edycja


Warszatyt bosmańskie dla grup, w czasie ferii zimowych wciąż trwają, ale już wiemy, że okazały się dużym skucesem. Miejsca rozeszły się błyskawicznie, wachty pracują i uczą się, wśród nich widzimy przyszłych bosmanów. Postanowiliśmy więc otworzyć kolejne terminy. Tym razem na warsztaty będą mogły zapisywać się pojedyncze osoby. 

Służba i prace bosmańskie

Wachta na Zawiszy to przede wszystkim służba. Na żaglowcu ktoś nieustannie musi czuwać nad pracą cum i odbijaczy, bezpieczeństwem załogi i sprzętu. Ważne jest również aby nikt niepowołany nie wszedł na pokład jednostki. Grupa decydująca się na spędzenie części ferii na Zawiszy musi w tym czasie zapewnić taką wachtę.

Ponad to, w ciągu dnia odbywać się będą prace bosmańskie i porządkowe. Zapewnimy odpowiedni sprzęt, ubrania ochronne oraz opiekę naszego bosmana. Trzeba będzie malować, szlifować, lakierować, sprzątać, pracować przy naprawie żagli i lin. Nawet jeśli nie macie doświadczenia w takich pracach nie obawiajcie się, jeśli będziecie mieli chęć do pracy wszystkiego Was nauczymy.

Szukamy przyszłych bosmanów

Bosman to bardzo ważna osoba na każdym statku. Musi znać każdy zakamarek, wiedzieć gdzie są tajne skrytki i co w której jest schowane. Wie wszystko o pracy przy żaglach i linach. Gdzie obłożyć linę, jak najsprawniej wybrać cumy, jak złożyć żagiel żeby się nie rozwiało? Bosman będzie wiedział. Jest też złotą rączka, która wszystko potrafi naprawić. Jak widać, bycie bosmanem to nie mała sztuka, a proces kształcenia nie jest łatwy. Zanim ktoś zostanie bosmanem, musi pływać jako pomocnik bosmana. Takich pomocników, chcemy znaleźć pośród uczestników naszych zimowych wacht.

Osoby szczególnie chętne do pracy i wyróżniające się z całą pewnością zaprosimy na organizowane przez nas rejsy.

Co nam to da?

Jak na razie opisaliśmy sporo pracy i obowiązków. Uważamy jednak, że udział w zimowych wachtach może być bardzo wartościowo spędzonym czasem. Oto dlaczego:

  • Uczestnicy z całą pewnością nauczą się wiele z zakresu „majsterkowania”, a to się na pewno przyda w życiu.
  • Wszyscy żeglarze będą mogli doskonalić swoją znajomość budowy i funkcjonowania jachtu (przyda się to szczególnie tym, którzy chcą pływać na Zawiszy i funkcje oficerskie).
  • Oprócz pracy na pewno znajdzie się też kilka chwil na wycieczkę po Gdyni czy odpoczynek w kubryku z gitarą i opowieściami o historii statku (te ostatnie możemy pomóc Wam zorganizować).

Warunki

Czas: Warsztaty trwają tydzień od soboty do soboty. 

Zakwaterowanie: Dla naszych zimowych wacht przygotujemy kabinę oficerską i starszych wacht w kubryku. Do dyspozycji wachty będzie również łazienka, toaleta i kuchnia.

Uczestnicy: W warsztatach może wziąć udział każda chętna do nauki i pracy, pełnoletnia osoba. W każdym terminie mamy 6 miejsc. 

Wyżywienie: Zapewnimy produkty spożywcze do samodzielnego przygotowania posiłków w statkowej kuchni.

Koszt: 10 zł od osoby.

Zgłoszenie

Zgłosić się należy wybierając szkolenie z listy poniżej. 

Jeśli termin który wybrałeś jest już zajęty, napisz do nas maila (marketing.cwm@zhp.pl). Wpiszemy Cię na listę rezerwową. Jeśli masz jakieś pytania czy wątpliwości napisz do nas pod ten sam adres :) 

Lista warsztatów

Patroni medialni: