Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP
Biura: ul. Bolesława Prusa 9-11, Gdynia 81-431
Siedziba Główna: Al. Jana Pawła II 5, 81-345 Gdynia

tel./fax 58 620-90-37
email: cwm@zhp.pl

Uczciliśmy stulecie powstania Marynarki Wojennej!

 

W sobotę 19 maja, na pokładzie s/y Zawisza Czarny uczciliśmy stulecie utworzenia Marynarki Wojennej. Oddaliśmy hołd polskim marynarzom w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości składając wiązankę kwiatów w wody Zatoki Gdańskiej. Krótką modlitwę odmówił Duszpasterz Ludzi Morza o. Edward Pracz.

W uroczystym rejsie wziął udział m.in. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej Tomasz Miegoń i przedstawiciel dowódcy III Flotylli Okrętów kmdr ppor. Maciej Osika. Na pokładzie nie zabrakło samych harcerzy, na czele z Naczelniczką Związku Harcerstwa Polskiego hm. Anną Nowosad. Obecne były także reprezentacja Chorągwi Stołecznej oraz harcerze Chorągwi Gdańskiej z hufców Tczew, Wejherowo, Sopot, Gdańsku Wrzeszcz- Oliwa i Gdańsk Portowa.

Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego, organizator uroczystości i armator „Zawiszy Czarnego” od lat aktywnie propaguje tradycje morskie i bierze udział w upamiętnianiu ważnych dla Polski wydarzeń i postaci związanych z morską historią Polski.

- Pierwszym kapitanem drugiego „Zawiszy Czarnego” był komandor Bolesław Romanowski, słynny podwodniak, dowódca ORP „Błyskawica”. Pozostawił on swój ślad w naszym żaglowcu, chociażby w organizacji pracy - mówił hm. Rafał Klepacz, prezes Fundacji CWM ZHP. Zwrócił też uwagę na fakt, że wielu marynarzy i oficerów wywodzi się z harcerstwa.

Głos zabrała również Naczelniczka ZHP, podkreślając wagę wychowania wodnego i pamięci o naszym związku z morzem dla harcerstwa oraz społeczeństwa polskiego. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich mówił o tym, jak ważne jest, aby w stulecie niepodległości pamiętać i modlić się za marynarzy służącym na okrętach, gotowych bronić morza i poświęcić życie za ojczyznę.

O godzinie 12.20 wiązanki kwiatów znalazły się w wodach Zatoki Gdańskiej, złożone przez instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego.

Patroni medialni: