Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP
Biura: ul. Bolesława Prusa 9-11, Gdynia 81-431
Siedziba Główna: Al. Jana Pawła II 5, 81-345 Gdynia

tel./fax 58 620-90-37
email: cwm@zhp.pl

Tydzień Zawiszy Czarnego

 

Zawisza Czarny to nie tylko jacht na którym odbywają się rejsy, to nośnik idei wychowania morskiego i patriotyzmu, szkoła dobrych praktyk morskich i kuźnia charakterów. W każdym zakamarku tego żaglowca kryje się ciekawa historia do opowiedzenia wystarczy jedynie zapytać jednego z licznych Zawiszowych „gawędziarzy” na co dzień żeglujących jako bosmani, kucharze, mechanicy i przede wszystkim kapitanowie. Na zawiszowym pokładzie wychowały się pokolenia polskich żeglarzy. Oprócz  żeglowania działo się tam przy okazji rejsów i warsztatów marynistycznych wszystko co zwykle towarzyszy ludzkiemu życiu: były tańce, śpiewy, śluby, ubieranie choinki, kłótnie i sztormy i tajemnicze zniknięcia transportu z farbą.

Zawisza zawsze był też żaglowcem, który chętnie gościł wszystkich żeglarzy i życzliwych im ludzi. Właśnie dlatego, w czasie Tygodnia Zawiszy Czarnego chcemy zaprosić na jego pokład wszystkich fascynatów morza, żaglowców i przygód, a także tych, którzy tą pasję dopiero u siebie podejrzewają.

Aby mieć pewność, że w czasie Tygodni Zawiszy każdy znajdzie coś dla siebie przygotowaliśmy szereg wydarzeń. Informacje na ich temat znaleźć można w zakładkach poniżej.

Premiera książki „Za sterem – od krawcowej do kaphornowca”

18.05.2019 r.

18 maja o godzinie 16:00 „Tydzień Zawiszy Czarnego” otworzy spotkanie autorskie ze znaną działaczką społeczną i żeglarką Mirą Urbaniak. Jej kolejna książka „Za sterem – od krawcowej do kaphornowca” jest obowiązkową pozycją dla każdego pasjonata polskiego żeglarstwa.

„Wodowanie książki” odbędzie się oczywiście na pokładzie Zawiszy, z którym Mira Urbaniak jest od lat związana, w obecności kapitana Waldemara Mieczkowskiego, który na prowadził żaglowiec w niejednym słynnym rejsie. „Matką chrzestną” książki zostanie kpt. Magda Jabłonowska.

Po uroczystym „chrzcie morskim” książki odbędzie się prezentacja „Niepodległa i morska według historii rodzin: Wądołowskich i Urbaniaków”. W czasie której zobaczyć będzie można jak historia rodziny autorki przeplata się z morzem i wielką historią.

Nie zabraknie również chwili na rozmowy i zadawanie pytań uczestnikom wydarzenia.

Wstęp wolny!

Zdjęcie z rejsu w czasie któego Zawiszy przeszedł Przylądek Horn i o którym Mira Urbaniak opowiada w swojej książce. 

Noc Muzeów - „Wszystkie ręce na pokład Zawiszy!”

18.05.2019 r.

 

Zawisza Czarny to flagowy żaglowiec Związku Harcerstwa Polskiego od prawie 60 lat dumnie noszący na żaglach numer POL-1. Jak każdy żaglowiec z takim stażem dorobił się bogatej tradycji i historii. Opowieści o rejsach, załodze i przeżytych na jego pokładzie przygodach można ciągnąć długo, a kiedy doda się do tego zapoznanie z tym gdzie co jest i jak się pracuje, to ciężko będzie skończyć. My postaramy się jednak, to co najważniejsze przekazać naszym gościom w ciągu godzinnej gry. Zaliczając kolejne jej punkty umiejscowione w różnych miejscach statku, uczestnicy nie tylko poznają historię statku i zwiedzą go, wraz z pomieszczeniami zwykle nie dostępnymi „niewtajemniczonym”, ale będą mogli również spróbować swoich sił w rozmaitych żeglarskich pracach. Żagle, nawigacja, prace bosmańskie i opowieści w kubryku, czyli zwykłe żeglarskie życie w jedną noc. Nie zabraknie również chwili na pamiątkowe zdjęcie przy kole sterowym. Po tym wszystkim, każdy uczestnik będzie gotowy żeby odpowiedzieć na żeglarskie wezwanie „wszystkie ręce na pokład”!

W grze można brać udział indywidualnie lub w grupach do 8 osób. Grę można będzie rozpocząć w dowolnej chwili od 19:00 do 00:30.

Rejsy Zatokowe na s/y Zawisza Czarnym 

19 maj 2018

Cena: 55 zł

Cena dla harcerzy: 20 zł

 

Krótki rejs na żaglowcu jest idealny dla tych, którzy są ciekawi żeglowania, ale nie maja jeszcze odwagi wypłynąć w długi rejs, dla tych którzy chcą spojrzeć na Gdynię i Zatokę z innej perspektywy, dla żeglarzy którzy chcą zobaczyć jak na Zawiszy się manewruje i stawia żagle i dla tych wszystkich którzy po prostu kochają żeglowanie i nie przepuszczą żadnej okazji.

Rejs dedykowany harcerzom rozpocznie się o 0800 i zakończy o 1000. Rejsy otwarte dla wszystkic chetnych odbędą się w godzinach 13:00-15:00 oraz 15:30-17:30. Cena dla harcerzy (15 zł) obowiązuje jedynie przy rejsie harcerskim. 

Dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą brać udział w wydarzeniu jedynie pod opieką osoby pełnoletniej!


Zapisz się na rejs już teraz!

Przy zapisach na rejs harcerski prosimy o podanie w uwagach numeru ewidencji harcerskiej.

Męski Chór Szantowy "Zawisza Czarny" na pokładzie naszego żaglowca.

26.05.2019 r.

To wyjątkowa chór, jedyny taki w Polsce i jedne z niewielu na świecie. Jak mówi jego założyciel i dyrektor Jacek Jakubowski są grupą ludzi muzykujących, a nie muzyków. Tym wyjątkowo skromnym zapewnieniom świadczą liczne nagrody na festiwalach szantowych i cieszące się wielkim uznaniem występy w wielu miastach portowych Bałtyku i nie tylko. Chór od samego początku swojego istnienia związany jest z Zawiszą Czarnym, Centrum Wychowania Morskiego ZHP i Gdynią. 

Koncert "z pokładu żaglowca" odbędzie się 26 maja o godzinie 19:00 i zakończy Tydzień Zawiszy Czarnego. Następnego dnia Zawisza wyruszy w rejs właśnie z Chórem, którego członkowie są w stanie obsadzić niemal cała załogę żaglowca. 

Malana i Sestra na Zawiszy

24.05.2019 r.

 

Dwa wyjątkowe, kobiece zespoły zaśpiewają z pokładu Zawiszy.

Malana

To trzy wokalistki, które łączy tradycyjny śpiew, zachowany w niektórych częściach pięknej słowiańszczyzny od wschód po zachód, od południa na północ. Najwięcej w ich repertuarze znaleźć można bałkańskich melodii, ale pojawiają się tam również muzyka z polskiej wsi i rejonów naszych sąsiadów. Specjalnie na Tydzień Zawiszy Malana przygotowała dla nas nową w ich repertuarze ukraińską pieśń "Ne pa morju" o pięknej karaweli. 

Autor zdjęcia: Jakub Bodys 

 

Sestra

Pomorski zespół SESTRA wywodzi się z Akademii Laboratorium Pieśni. W jego repertuarze znajdują się tradycyjne pieśni białe z Ukrainy, Białorusi, Polski, Albanii, Serbii i innych regionów świata. Nawiązuje swoją tradycją do serbskich kobiecych zgromadzeń jesienno-zimowych, podczas których kobiety każdego stanu i wieku spotykały się by gawędzić i śpiewać.

Koncert odbędzie się 24 maja. Malana zaśpiewa dla nas o 19:00, natomiast Sestra o 20:00.

Potańcówka na żaglowcu

25.05.2019 r.

Swing jest określeniem na grupę tańców, które rozwinęły się razem ze swingowym stylem w muzyce jazzowej w latach 1920-1940. Potańcówki w swingowe organizowane przez Swing Revolution Trójmiasto zawsze mają niepowtarzalny retro klimat. Zawisza to „Oldtimer” czyli jacht z historią i tradycją, a i retro klimatu nie można mu odmówić. Pomyśleliśmy więc, że możemy połączyć te dwie rzeczy w sobotni wieczór 25 maja, w czasie Tygodnia Zawiszy. Nawet jeśli tańce na pokładzie żaglowca to szalony pomysł to pociąg do realizacji takich szalonych projektów jest kolejną cechą, która łączy żeglarzy i członków lindy hopowej społeczności Trójmiasta (Lindy Hop jest obecnie najbardziej popularnym tańcem swingowym).

Na początku potańcówki instruktorzy przeprowadzą krótkie wprowadzenie w podstawy tego tańca, więc każdy będzie mógł spróbować swoich sił!

Więcej o swingu i Swing Revolution Trójmiasto przeczytacie na ich stronie internetowej: www.swingrevolution.pl.

Węzły, liny, sploty

23.05.2019 r.

Wiązanie węzłów to jedna z podstawowych sprawności żeglarskich. Splatanie, przekładanie i przeciąganie przez siebie lin, tak żeby ułożyły się w pożądany kształt i pełniły określone funkcje to nie mała sztuka. Dodatkowo wiele węzłów może pełnić funkcje ozdobne.

Jednocześnie jest to jedna z tych umiejętności, której najlepiej jest się uczyć od żywego człowieka. Opisy w książkach czy tutoriale w intrenecie, choć są pomocne, nie podpowiedzą czemu, choć robię wszystko tak jak powinnam dalej nie wychodzi, ani nie wytłumaczą innymi słowy gdy jest to konieczne. To gdzie, kiedy i na czym na jachtach i żaglowcach wiązać określone węzły to jeszcze inna kwestia, bo i tutaj praktyka potrafi rozmijać się z rzeczywistością.

Jeśli interesuje Was wiązanie podstawowych żeglarskich węzłów (a warto zauważyć, że przydają się one również w „lądowym” życiu, co potwierdzi Wam każdy żeglarz) zapraszamy na pokład Zawiszy w czwartek, 23 maja 2019 roku od 17:00 do 19:00. Wszystkich chętnych, pojedynczo lub w małych grupach, nauczymy najbardziej przydatnych węzłów, wyjaśnimy jak i kiedy ich używać.

 

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objeli:

 

Marszałek Wojewódzctwa Pomorskiego

Wojewoda Pomorski

Prezydent Miasta Gdynia

Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski

Przewodniczący ZHP

Patronat medialny nad wydarzeniem objeli:

 

Radio  KASZËBË

 

Portal żeglarski.info

 

 

Magazyn "Żagle"

Patroni medialni: