Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP
Biura: ul. Bolesława Prusa 9-11, Gdynia 81-431
Siedziba Główna: Al. Jana Pawła II 5, 81-345 Gdynia

tel./fax 58 620-90-37
email: cwm@zhp.pl

Tydzień Zawiszy Czarnego za nami.

 

Od 19 do 26 maja trwał Tydzień Zawiszy Czarnego. W tym czasie pokład naszego żaglowca odwiedziło mnóstwo gości. Byli to zarówno żeglarze, jak i osoby zupełnie z morzem i żaglowcami nie związane. Minęło kilka dni, wzięliśmy głęboki oddech i nadszedł czas na podsumowanie całego wydarzenia.

Rejsy zatokowe

Dla kogoś, kto nigdy nie żeglował udział w tygodniowym rejsie to duże wyzwanie i trudna do podjęcia decyzja. Dwugodzinne rejsy zatokowe to doskonała okazja żeby przekonać się jak wygląd praca załogi żaglowca, bez podejmowania tak dużych zobowiązań. Podczas takiego rejsu uczestnicy mają okazje pracować zarówno przy cumach jak i żaglach, zwiedzają również statek pod opieką doświadczonego oficera. Taki rejs potrafi rozpalić pierwsze iskierki miłości do morza i żeglarstwa, z uwagi na to szczególnie chętnie zapraszamy na nasz pokład młodzież. W czasie tegorocznego Tygodnia Zawiszy na pokładzie gościliśmy 55 harcerzy, w tym 25 członków Szczepu NS „Zielone Koniczyny”. Odwiedziły nas również reprezentacje  z dwóch szkół związanych z edukacją morską: Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach im. Mariusza Zaruskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 40 im. ktp. O. Borchardta w Gdyni. Zorganizowaliśmy również 2 rejsy zatokowe otwarte dla wszystkich chętnych oraz 6 rejsów dla pracowników firmy Energa, sponsora Zawiszy Czarnego.

Noc Muzeów

W czasie tej jednej nocy, gdy muzea (i nie tylko!) otwierają się dla zwiedzających my również udostępniliśmy żaglowiec do zwiedzania. Nasi goście mieli okazję zobaczyć miejsca zwykle niedostępne: silnik, korytarzyk z pamiątkami z rejsów i kubryk. Wysłuchali obowiązkowej porcji opowieści o przygodach Zawiszy i jego załogi: w tym roku wybraliśmy Przejście Przylądka Horn i akcję ratunkową żaglowca Marques. (Więcej o tych i innych wydarzeniach z historii statku przeczytać można TUTAJ). Nie zabrakło również elementów praktycznych: nauki pracy na linach, zapoznania z systemem wacht i pracy załogi stałej czy kilku słów o nawigacji. W czasie tej akcji, pomimo gęstej mgły, pokład żaglowca odwiedziło około 1000 osób!

„Wodowanie” książki

Czyli oficjalna premiera książki „Za sterem – od krawcowej do kaphornowca” autorstwa znanej działaczki społecznej i żeglarki Miry Urbaniak. Okładka książki została oficjalnie zapakowana do butelki, butelkę tą zakorkował kapitan Waldemar Mieczkowski i symbolicznie została wrzucona do morza przez matkę chrzestną książki Magdę Jabłonowską. Symbolicznie, bo żeby nie zaśmiecać morza wciągnięto ją potem na pokład. Po tej uroczystości goście udali się do kubryku. Tam Waldemar Mieczkowski i Jacek Jakubowski zagrali koncert szantowy, Mira Urbaniak przedstawiła krótką prezentacjach o losach jej rodziny splecionych z historia Polski, a wszyscy uczestnicy wznieśli toast tradycyjnym, marynarskim napojem: grogiem.

Taniec, muzyka i śpiew

Podczas żeglarskiego święta nie mogło zabraknąć muzyki. Cały Tydzień Zawiszy zamknął koncert Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”. To wyjątkowa chór, jedyny taki w Polsce i jedne z niewielu na świecie. Jak mówi jego założyciel i dyrektor Jacek Jakubowski są grupą ludzi muzykujących, a nie muzyków. Tym wyjątkowo skromnym zapewnieniom przeczą liczne nagrody na festiwalach szantowych i cieszące się wielkim uznaniem występy w wielu miastach portowych Bałtyku i nie tylko. Chór od samego początku swojego istnienia związany jest z Zawiszą Czarnym, Centrum Wychowania Morskiego ZHP i Gdynią. Pomimo siąpiącego z nieba deszczu Chór nie zrezygnował z występu i jak zwykle zachwycił słuchaczy.

Wcześniej z pokładu żaglowca zaśpiewały dla nas dwa zdecydowanie mniej typowe dla Zawiszy zespoły: Sestra i Malana. Ten pierwszy wywodzi się z Akademii Laboratorium Pieśni. W jego repertuarze znajdują się tradycyjne pieśni białe z Ukrainy, Białorusi, Polski, Albanii, Serbii i innych regionów świata. Nawiązuje swoją tradycją do serbskich kobiecych zgromadzeń jesienno-zimowych, podczas których kobiety każdego stanu i wieku spotykały się by gawędzić i śpiewać. Ten drugi natomiast to trzy wokalistki, które łączy tradycyjny śpiew, zachowany w niektórych częściach pięknej słowiańszczyzny od wschód po zachód, od południa na północ. Najwięcej w ich repertuarze znaleźć można bałkańskich melodii, ale pojawiają się tam również muzyka z polskiej wsi i rejonów naszych sąsiadów. Na koncert z pokładu Zawiszy przygotowały nową w ich repertuarze ukraińską pieśń "Ne pa morju" o pięknej karaweli.

Nie zabrakło również tańca. Przy współpracy ze szkołą tańca Swing Revolution Trójmiasto zorganizowaliśmy retro potańcówkę. Spardek, śródokręcie i pokład dziobowy stały się na jedne wieczór parkietem tanecznym (nachylenie pokładu dziobowego stanowiło dodatkowe wyzwanie dla tańczących, ale zdecydowanie ich nie powstrzymało). Wśród członków lindy hopowej społeczności Trójmiasta (Lindy Hop jest obecnie najbardziej popularnym tańcem swingowym) powoli roznosi się już wieść, że swing na żaglowcu to coś niezwykłego i kto wie, może tegoroczna potańcówka okaże się początkiem dłuższej współpracy.

Pierwszy Zawisza Czarny

W ciągu całego tygodnia wypełnionego wesołą żeglarską pracą i ciekawymi wieczornymi wydarzeniami nie mogło zabraknąć chwili na zadumę i wspomnienie o pierwszym żaglowcu noszącym imię Zawiszy Czarnego i ludziach, którzy go stworzyli. Idea wychowania morskiego zapoczątkowana na tamtym drewnianym szkunerze wciąż jest żywa wśród żeglarzy i instruktorów pracujących z młodzieżą na naszym statku. Wypłynęliśmy więc na wody Zatoki Puckiej, miejsce zatopienia pierwszego Zawiszy Czarnego, gdzie druh skarbnik ZHP hm. Krzysztof Osmański złożył kwiaty.

Na zakończenie

Główną ideą, która przyświecała nam w czasie organizacji Tygodnia Zawiszy jest pokazanie, że jest w Gdyni żaglowiec szkolny, który jest otwarty dla wszystkich, a co za tym idzie każdy może spróbować swoich sił w żeglarstwie. Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy odwiedzili w tym czasie pokład Zawiszy dobrze się na nim czuli i spędzili dobrze czas. Tych, których zauroczył klimat tego jachtu zapraszamy do wybrania się z nami w dłuższe rejsy (można je znakleźć TUTAJ) i stania się prawdziwą zawiszową załogą.

Patroni medialni: