Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP
Biura: ul. Bolesława Prusa 9-11, Gdynia 81-431
Siedziba Główna: Al. Jana Pawła II 5, 81-345 Gdynia

tel./fax 58 620-90-37
email: cwm@zhp.pl

Rejs Polsko - Ukraiński

19 - 26 października 2014

W dniach 19 - 26 października 2014 odbył się (kolejny) niezwykły rejs. Na pokładach s/y Zawisza Czarny i s/y Warszawska Nike spotkali się przedstawiciele dwóch nacji: Polacy i Ukraińcy.

Przez 7 dni rejsu, poszukiwali tego co nas łączy, poznawali wzajemnie swoje kultury, zwyczaje, tradycje, wspólnie dzielili czas na wachtach, za sterem, w kambuzie.

Każda wachta składała się w połowie z harcerzy z ZHP i z płastunów z Płasta. Pracując razem, razem spędzając czas i wspólnie żyjąc przez 7 dni na ograniczonej powierzchni pokładu, mieli czas na dowiedzienie się jak najwięcej o tej drugiej stronie - ale też o sobie.

 

 O rejsie

19.10.2014 niedziela

Rejs zaczął w dniu 19 października 2014 o godzinie 13.00. Po podziale na wachty, zaształowaniu rzeczy osobistych nadszedł czas na wzajemne poznanie.

Wachty w formie biegu harcerskiego, zwiedziły Gdynię i jej najważniejsze zabytki. Wieczorem na nabrzeżu Prezydenta miał miejsce wieczór integracyjny. Jeszcze w nocy odbyślimy szkolenie stanowiskowe i opuścilismy Gdynię

20.10.2014 poniedziałek

W planie był Kołobrzeg, ale wiatr nie pozwolił na płynęcie na zachód więc obraliśmy kurs na północ - na Gotlandię.

Pierwszy etap rejsu położył załogę. I to dosłownie. Kuk wydawał głównie kisiel, wachty pracowały w okrojonym składzie. Wtedy też okazało się, że mimo międzynarodowego charakteru rejsu, mimo, że jest ciężko, czasami zimno, mimo bariery językowej, wszyscy się wspomagaja, uważają na siebie i są sobie nawzajem pomocni.

21.10.2014 wtorek

Gdy błędnik przywykł do bujania był czas na na szkolenie nawigacyjne, radiowe, radarowe. Czas na służbę nawigacyjną i odpoczynek.

W Visby zwiedzilismy wspólnie to piękne, średniowieczne miasto. Oprowadzał nas Miłosz, zaprzyjaźniony Polak mieszkający w Visby. Wieczorem, ukraińska część załogi przygotowała Wieczór Ukrainski, z ich potrawami, zwyczajami i tradycjami. Noc w porcie, na równym, w ciepłym. Mogliśmy posiedziec do późna, wspólnie śpiewając ukraińskie pieśni.

22.10.2014 środa

Rano wypłynęliśmy do Kalmaru. W morzu, między wyspą a lądem nie bujało, więc był czas na szkolenie i kolejne zajęcia programowe.

23.10.2014 czwartek

Do Kalmaru weszliśmy wcześnie rano. Czas na zwiedzanie miasta, odpoczynek, wspólne spędzanie czasu i trochę zajęć. Jeszcze przed wieczorem opuścilismy to przyjazne miasto i poszliśmy w morze.

24.10.2014 piątek

Z Kalmaru do Helu długi skok przez morze. Tym razem morze okazało się łagodniejsze i pozwoliło na prowadzenie warsztatów i szkoleń. Wieczór w kubryku z szantami i opowieściami morskimi dopełnił ten dzień.

25.10.2014 sobota

Przed południem zobaczyliśmy ląd, a przed obiadem wylądowalismy na Helu. Udalo nam się zwiedzić Stację Morską PAN na Helu i spotkać z sympatycznymi fokami, oraz zwiedzić bunkry i budowle obronne z czasów obrony Helu. Wieczorem w porcie wieczór polski zorganizowali polscy członkowie załogi. Trochę historii, tradycji, potraw polskich, opowieści o naszej organizacji i wiele pytań ze strony ukraińskiej o wszystko. Od systemu szkolnego po oznaczenia na mundurze harcerskim.

26.10.2014 niedziela

Czas na zakończenie rejsu. Od samego rana byliśmy w gdyni. Ostatni klar, ostatnie zawiązanie kręgu. I jakoś poczucie, że coś ważnego się kończy. Otuchy dodawali ukraińscy przyjaciele, którzy twardo zaznaczali, że to był PIERWSZY polsko - ukraiński rejs. I że będą kolejne :)

 

 


Kadra rejsu

kapitan - Aleksandra Emche

zastępca kapitana - Jan Piasecki

starszy mechanik - Ryszard Grzenkowski

starszy oficer - Rafał Klepacz

oficer wachtowy - Paweł Sulima

oficer wachtowy - Tomasz Kmiotek

oficer wachtowy - Aleksandra Golecka

oficer wachtowy - Katarzyna Gotlib

bosman - Andrzej Bernat