Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP
Biura: ul. Bolesława Prusa 9-11, Gdynia 81-431
Siedziba Główna: Al. Jana Pawła II 5, 81-345 Gdynia

tel./fax 58 620-90-37
email: cwm@zhp.pl

 

PROGRAM WYCHOWANIA WODNEGO

Stopnie i sprawności wodniackie

Wydział Wychowania Wodnego GK ZHP opracował zestaw sprawności i stopni dla harcerzy zainteresowanych rozwojem zainteresowań związanych z wodą. W skrócie nazwaliśmy je stopnie i sprawności wodniackie, choć nie są one przeznaczone jedynie dla członków harcerskich drużyn wodnych. Wprost przeciwnie, należy podkreślić, że proponowane stopnie i sprawności mogą zdobywać wszyscy członkowie ZHP, w tym zuchy.

Stopnie i sprawności wodniackie to główna część Programu Wychowania Wodnego ZHP.

Program jest pilotażowo wprowadzony do ZHP. Pracę z tym programem rozpoczynamy od 1 września 2016 roku. Jednocześnie Wydział Wychowania Wodnego oprócz monitoringu stopni i sprawności rozpocznie prace nad pozostałymi elementami Programu Wychowania Wodnego ZHP. 

Poszczególne elementy programu znajdziesz w menu po lewej stronie, a materiały do ściągnięcia także poniżej.


Książeczka harcerza (sprawności)

Znajdziesz w niej wymagania na sprawności, poukładane według kategorii (podstawowe, żeglarskie, motorowodne itd.). Jest to książeczka, w której harcerz może zbierać podpisy na potwierdzenie wykonania zadań oraz zdobycia stopni. 

Wersja A4 to wersja do wygodnego przeglądania na komputerze - strony są poukładane po kolei, po jednej na arkusz, można drukować pojedyncze strony, ale raczej nie jest to wersja do pełnego druku. 

Wersja A6 to wersja do wygodnego druku - należy wydrukować cały plik dwustronnie (obrót wzdłuż dłuższego boku - większość drukarek tak robi standardowo), jedna strona na arkusz. Następnie wystarczy przeciąć każdą kartkę na pół wzdłuż krótszego boku, wszystkie te połówki złożyć na pół, ułożyć w odpowiedniej kolejności i cieszyć się książeczką w formacie A6.

Materiały dla drużynowego

W środku znajdziesz opis programu, regulamin zdobywania stopni i sprawności, wymagania na sprawności zuchowe, idee stopni wodniackich oraz wszelkie znaki graficzne (sprawności, stopnie). Nie znajdziesz tam jednak wymagań na poszczególne sprawności - są one tylko w książeczce harcerza.

Wersja A4, podobnie jak w przypadku powyższej książeczki, to wersja do wygodnego przeglądania na komputerze. 

Wersja A5 to wersja do druku - drukujemy cały plik dwustronnie (obrót wzdłuż krótszego boku - ważne!), potem wystarczy każdą kartkę złożyć na pół i poukładać w odpowiedniej kolejności.