Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP
Biura: ul. Bolesława Prusa 9-11, Gdynia 81-431
Siedziba Główna: Al. Jana Pawła II 5, 81-345 Gdynia

tel./fax 58 620-90-37
email: cwm@zhp.pl

PODNIESIENIE BANDERY ZHP NA NOWYM JACHCIE CWM ZHP

W dniu 8 sierpnia 2018 roku, na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku, podczas Zlotu Stulecia Związku Harcerstwa Polskiego, w zlotowej przystani żeglarskiej odbyła się uroczystość podniesienia Bandery Związku Harcerstwa Polskiego na nowym jachcie CWM ZHP sy Delphia III.

Delphia III to jacht typu Delphia 40.3 wyprodukowany przez uznaną polską stocznię jachtową Delphia Yachts z Olecka. Jacht ma 12 metrów długości, 8 miejsc w do spania w czterech dwuosobowych kabinach, a maksymalnie w rejs może zabrać nawet 10 osób.

Egzemplarz, który zakupiło Centrum Wychowania Morskiego ZHP to ten sam jacht, którym w roku 2012 redaktor Kuba Strzyczkowski z legendarnej Radiowej Trójki samotnie przepłynął Ocean Atlantycki. Rok później, Delphia III i red. Strzyczkowski wzięli udział w Regatach Poloneza, słynnych bałtyckich regatach żeglarzy – samotników i zajęli w nich III miejsce, przegrywając tylko z regatowymi jachtami. Dowiodło to klasy samego żeglarza jak i możliwości jachtu.

Delphia III jest pierwszym nowo zakupionym jachtem CWM ZHP od 1979 roku i jednocześnie najmłodszą jednostką we flocie CWM ZHP. Dzięki swojej dzielności i rozmiarom, będzie to doskonały jacht na pierwsze rejsy dla jachtowych sterników morskich, którzy będą mogli na nim zdobywać doświadczenie w rejsach morskich oraz do rejsów szkoleniowych i stażowych.Jacht będzie operował na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym. 

Zakup jachtu został opłacony dzięki pożyczce jaką w ramach Projektu „Wdrożenie instrumentu pożyczkowego i reporęczeniowego w ramach Krajowego Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej”, realizowanego w działaniu 2.9 Programu Operacyjnego "Wiedza, Edukacja, Rozwój 2014-2020”, udzieliło na rzecz CWM ZHP Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A. w 2017 roku

W chwili podniesienia bandery sy Delphia III stała się częścią harcerskiej floty. W tym wyjatkowym momencie zalodze CWM ZHP towarzyszlyła druhna Anna Nowosad Naczelniczka ZHP oraz grono harcerzy realizujących w swojej pracy specjalność wodną. Po uroczystości wszyscy mieli okazję obejrzeć jacht oraz napić się lemioniady z jachtowej lodówki.

11 sierpnia, podczas Dnia Regionów, odbywać się będą rejsy zapoznawcze, otwarte również dla osób nie uczetsniczących w Zlcie. Natomiast 8-10 sierpnia uczestnicy Zlot ZHP Gdańsk 2018 będą mieli okazję wziąć udział w zajęciach programowych realizowanych na nowym jachcie CWM w ramach modułu "Żródło".

Więcej o jachcie mozna przeczytac na stronie jachtu: DELPHIA III.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nas!

 


Patroni medialni: