Program Wychowania Morskiego

Rejsy dla szkół

Morska Szkoła Charakterów to nazwa rejsów edukacyjnych dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych realizowanych w ramach Programu Wychowania Morskiego CWM ZHP. Rejs, w którym uczniowie są w relacji z nauczycielem, w czasie którego tworzą się sytuacje wychowawcze. Rejs który zastępuje 80 godzin wychowawczych czyli tyle ile ma nauczyciel podczas całych trzech lat obcowania z klasą.

Jest to rejs edukacyjny znakomicie uzupełniający program szkolny w takich dziedzinach jak:

• biologia
  • historia
  • literatura
  • geografia
  • fizyka
  • muzyka

Oprócz zajęć szkolnych uczestnicy rejsu przechodzą też, poprzez udział w rejsie morskim, prawdziwą szkołę charakteru: szkołę odpowiedzialności za innych, dzielności, zmagania się z własnymi słabościami, dorosłości i dojrzałości.

Zajęcia podczas rejsu prowadzą oficerowie – pasjonaci w swoich dziedzinach: biolodzy, historycy, geografowie, fizycy, maryniści - posiadający uprawnienia do pełnienia funkcji oficerskich na Zawiszy Czarnym.

Wszystkie zajęcia sa prowadzone na przykładach, z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych lub w obiektach związanych z treścią prowadzonych zajęć.

Statek posiada wszystkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa, jest pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków, a załoga spełnia wymagania Urzędu Morskiego w zakresie uprawnień do prowadzenia żeglugi po morzu.

Od uczestników i opiekunów nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie żeglarskie czy morskie. Wszystkiego nauczą oficerowie na pokładzie Zawiszy.

Przykładowy plan rejsu:
(trasa może ulegać modyfikacji ze względu na warunki atmosferyczne!)

• Zamustrowanie na statek
  • Zwiedzanie okrętu – Muzeum ORP Błyskawica (możliwe zajęcia – historia)
  • Szkolenie z obsługi żagli i stanowisk manewrowych
  • Szkolenie bezpieczeństwa (ratownicze)
  • Wyjście w morze

• Zajęcia nawigacyjne
  • Zajęcia programowe (do wyboru – fizyka,  geografia, literatura)
  • Wieczór szantowy

• Wejście do Visby (Szwecja)
  • Zwiedzanie miasta
  • Zajęcia programowe (do wyboru – biologia, historia, geografia, muzyka)
  • Wieczorem – wyjście do Kalmaru (Szwecja)

• Wejście do Kalmaru (Szwecja)
  • Zwiedzanie miasta
  • Zajęcia programowe (do wyboru – biologia, historia, geografia, muzyka)
  • Wyjście do Gdyni

• Zajęcia programowe (do wyboru - geografia, fizyka)
  • Wejście do portu Gdynia
  • Zakończenie rejsu, wręczenie opinii z rejsu.

Zajęcia na rejsie

• Historia żeglugi. Od żaglowców do motorowców.
  • Dziedzictwo Wikingów.
  • Wpływ reformacji na życie Europy. Zajęcia prowadzone w ruinach kościołów katolickich w Visby (Szwecja).
  • Hanza. Organizacja kupiecka czy protoplasta Unii Europejskiej. (Zajęcia prowadzone w Visby – w obrębie murów miejskich)
  • Piraci Bałtyku. (Zajęcia prowadzone w Visby, w ruinach zniszczonych kościołów)
  • Polska i Europa w czasach Wazy. (Zajęcia prowadzone na Zamku w Kalmarze)
  • Wkład Polskiej Marynarki Wojennej w wojnę z Niemcami (ORP Błyskawica)

Literatura:

• Jądro ciemności. Czy rejs morski zmienia ludzi?
  • Znaczy Kapitan. Kapitan Borhard. Żeglarz i pisarz.
  • Szwedzkie kryminały. Skąd ich popularność? Marii Jungstedt i jej kryminały gotlandzkie.

Geografia:

• Północ geograficzna – a północ magnetyczna. Jak obliczyć deklinację magnetyczną. I po co nam to.
  • Mapa morska. Odwzorowanie Merkatora. Problemy z odwzorowaniem kuli na płaszczyźnie.

Fizyka:

• Trudne wektory. Czyli dlaczego statek żaglowy płynie wprzód choć wiatr go nie popycha, bo wieje z dziobu?
  • Proszę pana, czy się wywrócimy? Stateczność statku jako zagadnienie fizyczne.
  • Wszystko jest falą. Jak daleko słychać nasze radio? A jak daleko radiostację?

Muzyka:

• Szanta – pieśń pracy. Pieśni śpiewane przy pacy przez żeglarzy, dokerów, górników, rolników na polach bawełny i układaczy torów. (Zajęcia śpiewane)
  • Tańce marynarskie. Mieszanka tańców ludowych XVIII wiecznej Europy. (Zajęcia tańczone)

Biologia:

• Morskie potwory – co morze wyrzuci. Przegląd fauny i flory bałtyckiej. (zajęcia na plaży)

Służba na żaglowcu

• prowadzenie wacht nawigacyjnych i kambuzowych
  • obserwacja horyzontu, rozpoznawanie znaków i świateł nawigacyjnych
  • obserwacja radaru, prowadzenie nasłuchu radiowego
  • nanoszenie pozycji statku na mapę, wykreślanie kursu
  • obsługa mapy elektronicznej
  • obsługa żagli i lin

Terminy rejsów

• Do ustalenia z biurem CWM ZHP

Cena rejsu:

2016 - 26 500 zł

Cena zawiera: pobyt na statku, pełne wyżywienie (od obiadu do obiadu), opiekę kapitana, mechanika i oficerów, opłaty portowe, ubezpieczenie NNW oraz kosztów leczenia za granicą. Paliwo, wodę pitną, zajęcia programowe, wstęp do muzeów.

Cena nie zawiera: dojazdu do Gdyni.

Ilość miejsc:

28 uczniów + 2 opiekunów (możliwe zwiększenie ilości uczestników o 4 miejsca za 1000 zł)

Warunki na statku

Uczestnicy rejsu zostaną podzieleni na 4 wachty. Każda wachta jest kierowana przez oficera wachtowego, który jest jednocześnie wykładowcą jednego przedmiotu.Wachty odbywają służbę nawigacyjna, trapową, kambuzową (kuchenną) według harmonogramu. Wachy nawigacyjne zmieniają się co 4 godziny.

Uczestnicy śpią w kubryku, w 3 osobowych segmentach sypialnych wyposażonych w piętrowe łóżka. Kadra nauczycielska jest zakwaterowana w kajucie 4 osobowej wyposażonej w szafki i pietrowe łóżka.

Posiłki spożywane są w kubryku i przygotowywane są przez kucharza statkowego z pomocą wachty kambuzowej. W rejsie podawane są trzy posiłki: śniadanie, obiad i kolacja, z czego dwa z nich są na ciepło.

Statek posiada toalety i prysznice z ciepłą wodą. W czasie całego rejsu agregat wytwarza energię elektryczną pozwalającą na ładowanie telefonów, laptopów, aparatów itp.

Statek posiada też instalację centralnego ogrzewania i klimatyzację.

Zgłoszenia, rezerwacje terminów i odpowiedzi na ewentualne pytania:

Rafał Klepacz

rafal.cwm@zhp.pl