Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP
Biura: ul. Bolesława Prusa 9-11, Gdynia 81-431
Siedziba Główna: Al. Jana Pawła II 5, 81-345 Gdynia

tel./fax 58 620-90-37
email: cwm@zhp.pl

Rejs Pokoju

Rejs Pokoju odbywał się na wodach Morza Śródziemnego i pod względem żeglarskim nie stanowił wyzwania większego niż standardowe rejsy Zawiszy w tamtym okresie. To jego załoga i przyświecająca mu idea sprawiły, że uznajemy go dziś za jeden z najistotniejszych, a przy tym najtrudniejszy dla kadry rejs Zawiszy.

Peace Cruise faktycznie był cyklem rejsów zorganizowanych przez Światowe Biuro Skautowe WOSM. Były to rejsy z międzynarodową załogą, których uczestnikami byli młodzi ludzie pochodzący z różnych zwaśnionych krajów basenu Morza Śródziemnego W 4 kolejnych tygodniach w Rejsie Pokoju brali udział załoganci z: Francji, Maroka, Szwajcarii, Niemiec, Egiptu, Algierii, Bośni, Jugosławii, Grecji, Izraela, Włoch, Jordanii, Palestyny, Słowacji, Hiszpanii, Norwegii, Malty, Egiptu, Macedonii, USA, Luxemburgu, Finlandii, Anglii, Turcji, Tunezji. Nad wszystkim czuwała polska załoga stała i oficerowie wachtowi pod dowództwem kapitana Waldemara Mieczkowskiego.

Tak zróżnicowana pod względem narodowościowym załoga budziła wiele obaw. Na miejscu okazało się jednak, że młodzi ludzie wychowani w różnych, nie raz wrogo do siebie nastawionych kulturach, jeśli tylko chcą mogą stworzyć zgraną, dobrze działającą załogę. Dzięki temu rejs stał się okazja do poznania rozmaitych kultur. Nie zabrakło więc śpiewu, tańca i tradycyjnej kuchni.

Wszystkich, którzy chcą posłuchać opowieści o życiu codziennym na żaglowcu, z załogą pochodzącą z kilkunastu krajów już dziś zapraszamy na świętowanie XX rocznicy Rejsu Pokoju. Uroczystość odbędzie się o godzinie 17:00, 5 października 2019 r. w kubryku Zawiszy Czarnego.

Patroni medialni: