Konferencja 100 lat Wychowania Morskiego w Polsce za nami!

20 października w Gdyni ponad 80 żeglarzy, instruktorów, wychowawców i propagatorów wychowania morskiego, spotkało się w Hotelu Nadmorskim w Gdyni na Konferencji 100 lat Wychowania Morskiego w Polsce.

Konferencja stanowiła część jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego, który został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Program konferencji został podzielony na 3 części: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. W pierwszej części prelegenci przybliżyli początki polskiego żeglarstwa oraz historyczne związki Polski z morzem. W części związanej z obecnymi działaniami przedstawiono programy wychowania morskiego realizowane przez poszczególne miasta, żaglowce, instytucje państwowe organizacje i stowarzyszenia.

Trzecią częścią konferencji 100 lat Wychowania Morskiego w Polsce była dyskusja panelowa, w której wzięli udział Barbara Latocha z Ligi Morskiej i Rzecznej, Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Alfred Naskręt, dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni, Piotr Kulczycki i Wiktor Wróblewski (ZHP). Dyskusję prowadził hm. Rafał Klepacz kierownik Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP. Uczestnicy rozmawiali między innymi o roli jaką pełną żaglowce w wychowaniu morskim, wspieraniu młodych sportowców, potrzeb rynku pracy na które może odpowiadać edukacja morska oraz możliwości podejmowania współpracy pomiędzy różnymi organizacjami.

Konferencja nie ograniczała się do prelekcji– uczestnicy mogli podziwiać galerię zdjęć Andrzeja Górskiego wykonanych stuletnim aparatem na sy Zawisza Czarny oraz zapoznać się z ofertą armatorów polskich żaglowców. Niezwykle ważne okazały się również rozmowy „w kuluarach”. Był to dla wszystkich czas na bezpośrednią wymianę doświadczeń, zawieranie nowych znajomości i rozmowy o współpracy. Te spotkania zaowocują w przyszłości rozpoczęciem ciekawych i ambitnych projektów.

Wieczorem, po całym dniu konferencyjnej pracy, wszyscy udali się do Contrast Cafe gdzie specjalnie dla uczestników konferencji zaśpiewał Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”.

Organizatorem wydarzenia były Wydział Wychowania Wodnego Głównej Kwatery ZHP i Centrum Wychowania Morskiego ZHP, a partnerem Pomorski Związek Żeglarski (wymienić WSZYSTKICH partnerów Patronat medialny sprawuje portal Żeglarski.info. Sponsorem Konferencji byli Port Gdynia oraz DCT Gdańsk S.A.