Historia STS Gen. Zaruski, żaglowca szkoleniowego dla młodzieży
||

Historia STS Gen. Zaruski, żaglowca szkoleniowego dla młodzieży

Jednym z najstarszych, czynnych polskich żaglowców jest STS Generał Zaruski. Ten pływający po wodach Bałtyku statek żaglowy, jest głównie przeznaczony do rejsów szkoleniowych dla młodzieży. 

Żaglowiec, który został zbudowany w 1939 roku, w Szwecji, pełni rolę morskiego ambasadora miasta Gdańsk. Ten zabytkowy szkuner bierze do dzisiaj udział w rejsach, w czasie których odbywają się szkolenia żeglarskie, edukacja młodzieży, a także promowanie morskich tradycji. W przygotowywaniu przyszłych marynarzy, niezbędnym elementem edukacji, oprócz kształtowania odpowiedzialności i rozwoju umiejętności wodnych, jest poznanie historii żeglarstwa. Zabytkowy szkuner jest idealnym miejscem, w którym można praktycznie sprawdzić umiejętności, poznając jednocześnie dzieje marynarki polskiej.

STS Zaruski organizuje rejsy szkoleniowe w ramach współpracy lokalnej i regionalnej, a także w trakcie międzynarodowej wymiany młodzieży. Poza sezonem, na łodzi odbywają się stacjonarne zajęcia szkoleniowe i kursy żeglarskie, a także warsztaty prac bosmańskich oraz szkutnicznych.

Żaglowiec STS Generał Zaruski powstał z inicjatywy Generała Mariusza Zaruskiego. Wybudowano go za pieniądze pochodzące ze składek członków Ligi Morskiej i Kolonialnej. Miał być pierwszym z serii dziesięciu jednostek przeznaczonych dla Związku Harcerstwa Polskiego. Niestety wybuch II wojny światowej pokrzyżował plany i wybudowany szkuner utknął w Szwecji aż do stycznia 1946 roku. Jest to ostatnia istniejąca jednostka tego typu w Polsce i jedna z kilku w Europie. 

STS Zaruski – dzieje zabytkowego szkunera szkoleniowego

Żaglowiec STS Zaruski po wojnie został przekazany w ręce Ligi Przyjaciół Żołnierza, przekształconej następnie w Ligę Obrony Kraju. W międzyczasie statek zmienił nazwę na Młoda Gwardia. Szkuner w tym czasie odbył kilka istotnych rejsów, między innymi do portów ówczesnego NRD, a także do Narwiku.

W 1969 roku statek został ponownie przemianowany na Generał Zaruski. W latach siedemdziesiątych jednostka odbywała regularne rejsy morskie. Jedną z takich wypraw była podróż na Spitsbergen, gdzie STS Zaruski dotarł do polskiej stacji badawczej w Hornsundzie jako pierwszy jacht, któremu udało się tam dostać. W 2003 roku żaglowiec znalazł się pod opieką Fundacji Polskie Żagle, imienia Generała Zaruskiego, a następnie w 2008 roku przekazano go w ręce Miasta Gdańsk.

Po uzyskaniu ekspertyzy Polskiego Rejestru Statków został wdrożony program rewitalizacji. W akcję odrestaurowania jednostki włączyły się znane postacie, takie jak: Kapitan Krzysztof Baranowski, polarnik Marek Kamiński czy żeglarski mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz. Po przywróceniu do eksploatacji, żaglowiec STS Zaruski ponownie służy młodzieży. Odbywają się na nim, między innymi, zajęcia dla młodzieży zagrożonej marginalizacją, spotkania w ramach programów wymiany międzynarodowej i przede wszystkim spotkania upamiętniające wybitne dokonania generała Mariusza Zaruskiego. Poszukując w internecie informacji na temat STS Generał Zaruski, można przy okazji sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych, korzystając z Lebull kod promocyjny.

STS Generał Zaruski to szkoleniowy żaglowiec, na którym odbywają się zajęcia dla młodzieży szkolnej. Jest to jedyny taki szkuner w Polsce, który jest w pełni sprawny i nadal nadaje się do rejsów.