Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP
Biura: ul. Bolesława Prusa 9-11, Gdynia 81-431
Siedziba Główna: Al. Jana Pawła II 5, 81-345 Gdynia

tel./fax 58 620-90-37
email: cwm@zhp.pl

Harcerze w Bitwie o Gotland 2019

Podharcmistrz Paweł Biały, Zastępca Komendant Choragwi Kujawsko – Pomorskiej i Pilot tej chorągwi ukończył w dniu 19 września 2019 jedne z najtrudniejszym polskich regat samotników „Bitwa o Gotland”.

Paweł startował na jachcie Delphia III, udostępnionym przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP. Płynął pod harcerską banderą.

Tegoroczne regaty były wyjątkowo trudne. Start miał miejsce w niedzielę, 15 września o 12.00. W tym czasie przez Bałtyk przechodził sztorm o sile osiągającej w porywach nawet 10 B.

Na linii startu regat Bitwa o Gotland stanęło 20 jachtów. W czasie pierwszej doby od startu wycofało się z nich, głównie z przyczyn techniczny, 17 jednostek. Do linii mety w nocy ze środy na czwartek dopłynęły trzy jachty, w tym hm. Paweł Biały na Delphii III.

Sukces Pawła świadczy o jego doskonałym przygotowaniu kapitańskim oraz o niezwykłej odporności na żeglugę w trudnych warunkach. Jednocześnie regaty te pokazały dzielność jachtu CWM ZHP Delphia III, na którym, pomimo niesłychanie trudnych warunków, nie zanotowano żadnych strat.

Regaty ukończyła na jachcie sy Mokotów, również kpt. Aleksandra Emche, która jest kapitanem flagowego żaglowca ZHP sy Zawisza Czarny.

Regaty samotników Wielka Żeglarstwa Bitwa o Gotland rozgrywane są od 2012 roku. Regaty zaczynają się w Gdańsku Górkach Zachodnich i polegają na opłynięciu wyspy Gotlandia i powrocie do Gdańska.

Patroni medialni: