Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP
Biura: ul. Bolesława Prusa 9-11, Gdynia 81-431
Siedziba Główna: Al. Jana Pawła II 5, 81-345 Gdynia

tel./fax 58 620-90-37
email: cwm@zhp.pl

Harcerze na Dni Morza 2019

8 czerwca 26 harcerzy, z różnych miejsc kraju (między innym z chorągwi: Białostockiej, Śląskiej, Dolnośląskiej, Zachodniopomorskiej i Wielkopolskiej) przybyli do Gdyni, aby zamustrować na pokład Zawiszy Czarnego. Stali się tym samym jedną załogą, która wspólnie żeglowała i pracowała na jego pokładzie. Ich celem były zbliżające się Dni Morza w Szczecinie.

Harcerskim zwyczajem rejs rozpoczął się zapoznaniem i integracją załogi. Nie obyło się bez gier wymagających ścisłej współpracy i dobrego zgrania członków wacht. Gra miejska po Gdyni pozwoliła uczestnikom zapoznać się z najważniejszymi postaciami polskiego żeglarstwa, takimi jak Leonid Teliga czy Mariusz Zaruski. Całości dopełnił wieczorny kominek, podczas którego o historii Zawiszy opowiadał kapitan hm. Waldemar Mieczkowski. Opowiadał między innymi o wydarzeniach, których 20-lecie obchodzimy w tym roku: dwukrotnym przejściu Przylądka Horn oraz zorganizowanym przez Światowe Biuro Skautowe Rejsie Pokoju.

10 czerwca, w poniedziałkowy poranek, zamiast do szkół i miejsc pracy, Zawiszowa załoga wyszła w morze. Żaglowiec obrał kurs na Nexo na Bornholmie, duńskiej wyspie położonej 100 km na północ od polskiego wybrzeża. Tam harcerze mieli okazje poznać typowy skandynawski klimat, który najpełniej można poczuć właśnie na wyspach. Nie był to jednak moment zupełnej „laby”. Przez cały rejs trwały intensywne prace bosmańskie. Żaglowiec trzeba było bowiem przygotować na Dni Morza. Malowanie, czyszczenie, ostukiwanie to typowe „kosmetyczne” zabiegi wykonywane na każdym żaglowcu, przybywającym na to wydarzenie. Przed ogromem oglądających i robiących zdjęcia zwiedzających, trzeba się zaprezentować jak najlepiej.

Po wyjściu z Nexo Zawiszę dopadły trudne warunki. Wiało nawet 8 w skali Beauforta! Na szczęście wszyscy dzielnie to znieśli i po wpłynięciu na spokojniejsze wody deklarowali jeszcze większą miłość do morza niż poprzednio! Ostatni wieczór załoga spędziła stojąc na kotwicy, na wodach jeziora Dąbie, gdzie odbył się ostatni kominek.  

Po wejściu do Szczecina czekały załogę już same przyjemności (w tym ostatnie sprzątanie oczywiście). Reprezentacja naszego żaglowca wzięła udział między innymi w Turnieju Piłki Nożnej, w którym zajęła 2 miejsce! Oprócz turniejowego turnieju zawiszacy wynieśli z boiska również przyjaźń z reprezentantami załóg hiszpańskiego żaglowca Juan Sebastian de Elcano oraz rosyjskiego Yunyi Baltiets.

Po wyokrętowaniu załogi szkolnej Zawisza odbył jeszcze kilka krótkich rejsów z uczestnikami Dni Morza oraz z harcerzami z Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP.  W niedziele wieczorem na pokładzie pojawiła się już nowa załoga i statek ruszył do Kopenhagi i wybrzeży Norwegii.

 

Autorzy zdjęć: Patrycja Gawarecka, Rafał Klepacz

Patroni medialni: