Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP
Biura: ul. Bolesława Prusa 9-11, Gdynia 81-431
Siedziba Główna: Al. Jana Pawła II 5, 81-345 Gdynia

tel./fax 58 620-90-37
email: cwm@zhp.pl

Harcerze na Dniach Morza!

czerwiec 2014


Historyczny żaglowiec s/y Zawisza Czarny i Dni Morza w Szczecinie. W tych okolicznościach odbył rejs członków ZHP na s/y Zawisza Czarny. Był to rejs - spotkanie z tradycją morza, kulturą morza, tańcami, pieśniami, historiami morskimi.

Uczestnicy rejsu podczas przejścia z Gdyni do Świnoujścia przygotowali prezentację żaglowca na Dniach Morza, a następnie w Szczecinie będą reprezentowali ZHP i s/y Zawisza Czarny przed gośćmi na Dniach Morza.

Rejs zaczął się w Gdyni, w Basenie Prezydenta w dniu 9 czerwca 2014 roku. Po szkoleniu wstępnym rozpoczęła się nasza przygodę z morzem. W drodze do Szczecina odwiedziliśmy Bornholmskie Ronne, gdzie ćwiczyliśmy tańce żeglarskie i mielismy czas zwiedzić to urocze miasteczko. Starczyło jeszcze czasu na krótki postój w Świnoujściu, gdzie dalej ćwiczyliśmy naszą prezentację na Dni Morza i poznawaliśmy okolicę.

Zawisza Czarny do Szczecina wszedł 13 czerwca 2014. Na stacji pilotów odebraliśmy salut Szczcina Banderą Państwową i Hymnem RP. Zawisza odpowiedział paradą burtową, salutem Banderą i sygnałem syreną okrętową.

Po zacumowaniu praktycznie od razu rozpoczęło się zwiedzanie statku przez mieszkańców Szczecina. Uczestników rejsu, przedstawiciele zachodnipomorskiej komendy chorągwi ZHP zabrali na spacer po mieście, a statek wypłynął w krótki rejs po Odrze z pasażerami ze Szczecinskiej Stella Maris.

Wieczorem bawiliśmy się z innymi załogami na Crew Party. Jakoś tak dobrze nam się tańczyło z ludźmi z Daru Młodzieży :)

W sobotę z samego rana zorganizowaliśmy dwa rejsy dla harcerzy: jeden dla wodniaków z choragwi zachodnipomorskiej, a drugi dla instruktorów tej chorągwi. Mimo padającego deszczu, dla wszystkich była to jakaś przygoda, zobaczyć swoje miasto z pokładu harcerskiego żaglowca.

Po południu pokład Zawiszy zamienił sie w scenę muzyczną, na której zagrali Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Stare Dzwony i Mechanicy Szanty. A więc legendy polskiej sceny szantowej. 

O 1500 dzwonki wezwały nas na zbiórkę. Odbyło się spotkanie załogi, kapitan wręczył opinie i podziękował za wspólny rejs. Moglismy zostać na pokładzie do rana i spędzić wieczór w przyjaznym Szczecinie w sposób w jaki chcieliśmy.

 


 Załoga

Kapitan: Wilhelm Okarmus - kj

Kapitan Stażysta: hm. Piotr Nowacki - kj

Starszy Oficer: hm. Rafał Klepacz - kj

Starszy Mechanik: Ryszard Grzenkowski

Oficer Wachtowy: pwd. Tomasz Bukała - jsm

Oficer Wachtowy - Instruktor Programowy: phm. Marek Gula - jsm

Oficer Wachtowy - Jakub Mazurkiewicz - jsm

Oficer Wachtowy: phm. Stanisław Firlej - jsm

Bosman: Andrzej Bernat - kj

Motorzysta: Waldemar Fundament

Kucharz: Antoni Hudziak