Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP
Biura: ul. Bolesława Prusa 9-11, Gdynia 81-431
Siedziba Główna: Al. Jana Pawła II 5, 81-345 Gdynia

tel./fax 58 620-90-37
email: cwm@zhp.pl

Harc po Bałtyku 2020

Jak polscy harcerze pomogli uratować Gdynię i zatopić pancernik Schleswig-Holstein.

18.12.1944, 75 lat temu, nad Gdynię nadleciało ponad 230 angielskich bombowców. Precyzyjne bombardowanie zniszczyło bazę i port niemieckiej marynarki wojennej, ale nie zniszczyło Gdyni. Na długiej liście strat niemieckich był pancernik Schleswig-Holstein, symbol rozpoczęcia II wojny światowej. Baza i port zniknęły z listy celów nie tylko lotnictwa anglo-amerykańskiego, ale i z radzieckiej listy wielkich celów do zniszczenia. 28.03.1945 roku Armia Czerwona wyparła Niemców z Gdyni w równie precyzyjnym ataku – miasto nie zostało zniszczone.

Na jakich informacjach bazowały te dwa precyzyjne ataki na Gdynię? Kto je dostarczył Anglikom, Amerykanom i Rosjanom? Kto w ten sposób przyczynił się do uratowania Gdyni i pomógł zatopić drania, którego bohaterowie z Westerplatte, 80 lat temu we wrześniu 1939, chcieli sami tak mocno dopaść? I co ma z tym wspólnego pierwszy żaglowiec Zawisza Czarny i jego właśnie odnaleziona bandera? 

Gdyńscy harcerze, zrzeszeni w Tajnym Hufcu Harcerzy, po przejęciu Gdyni przez wojska niemieckie, włamali się na żaglowiec Zawisza Czarny I i wykradli z niego banderę, którą następnie przetrzymywali przez całą wojnę. To jednak nie jedyny ich wyczyn. W akcjach o kryptonimach B1 i B2 wykradli plany portu i umocnień, a także zaznaczyli na nich aktualnie pozycje niemieckich wojsk i okrętów. Następnie przekazali mapy sprzymierzeńcom - Rosjanom, Anglikom i Amerykanom, którzy mogli dzięki nim precyzyjnie zbombardować obiekty niemieckie, nie niszcząc jednocześnie całego miasta. By upamiętnić te bohaterskie czyny, w marcu 2020 rozpocznie się wyprawa "Harc po Bałtyku", podczas której kolejne pokolenie harcerzy wypłynie Zawiszą Czarnym II na miejsce zatopienia Zawiszy I i, z pomocą nurków, zwróci wykradzioną banderę, a dokładnie jej kopię zatopioną w żywicy.

W 2021 planowana jest kolejna wyprawa, tym razem na wrak pancernika Schleswig-Holstein, by upamiętnić bohaterskich harcerzy, dzięki którym zatopienie go doszło do skutku.

W poniedziałek, 16.12.2019 r., na pokładzie Zawiszy Czarnego odbyła się konferencja prasowa dotycząca nadchodzącego wydarzenia. Brali w niej udział organizatorzy, którzy opowiedzieli o całej wyprawie, a także pan Marek Stępa, wiceprezydent Miasta Gdynia.

Komitet organizacyjny wypraw:

prof. Jerzy Grzywacz, powstaniec warszawski, członek Rady Muzeum II Wojny Światowej;
hm. Rafał Klepacz - FH Centrum Wychowania Morskiego ZHP;
phm. Anna Sadowska - Hufiec ZHP Gdynia
Mariusz Wójtowicz-Podhorski - Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku
brygadier w stanie spoczynku Leszek Tanaś;
prof. Maciej Tanaś;
Anna Rzepa;
Paweł Kudzia;
Paweł Muszyński;
Michał Przedlacki;
Henryk Sobczak. 

zdjęcia: Sebastian Zdziebłowski, Tadeusz Lademann