Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP
Biura: ul. Bolesława Prusa 9-11, Gdynia 81-431
Siedziba Główna: Al. Jana Pawła II 5, 81-345 Gdynia

tel./fax 58 620-90-37
email: cwm@zhp.pl

CWM ZHP na Święcie Morza w Gdyni


Święto Morza to święto wszystkich związanych z żeglowaniem i morzem. Nie mogło nas tam zabraknąć, szczególnie, że tegoroczne obchody połączono ze 100leciem Marynarki Wojennej RP.

Nasz udział w Święcie Morza rozpoczął się od obecności członków Zarządu i Rady Fundacji w czasie sobotniej, uroczystej mszy św. w intencji „Ludzi Morza” w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka. Następnie odbył się przemarsz ulicami miasta i złożenie kwiatów pod pomnikiem Antoniego Abrahama, kaszubskiego działacza społecznego i narodowego, pisarza i propagatora polskości Kaszub.

Jeszcze tego dnia po zmroku,  w ramach II Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej ponad czterdzieści jachtów ozdobionych kolorowymi światłami, przepłynęło z okolic mola w Orłowie na wysokość plaży w śródmieściu gdzie żeglarze odpalili rakiety i pochodnie ręczne. Czerwona łuna rozświetliła całą Zatokę. W paradzie wzięła udział s/y Warszawska Nike i jej harcerska załoga z 27 Harcerskiej Drużyny Wodnej z Mikołowa. Harcerze zdobyli nagrodę dla najlepiej oświetlonej jednostki!

Niedziela również była dniem pełnym atrakcji. Na Molo Południowym odbywał się Festyn Marynarski, organizowany przez 3 Flotyllę Okrętów. Nie zabrakło sprzętu wojskowego, marynarskich piosenek i tradycyjnej grochówki. Wśród stanowisk promocyjnych znalazł się też namiot Centrum Wychowani Morskiego. Opowiadaliśmy o rejsach na Zawiszy i wychowaniu wodnym, a każdy kto podjął wyzwanie nauczenia się żeglarskiego węzła otrzymywał pamiątkową pocztówkę z dedykacją.

W niedzielę, w samo południe odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Polski Morskiej. Odsłonięcia pomnika dokonali Prezydent RP Andrzej Duda, Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski i Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski. ZHP reprezentowali członkowie Zarządu Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP, przedstawiciel Rady Fundacji, poczet sztandarowy Chorągwi Gdańskiej ZHP a także harcerze z Hufca Sopot oraz 27. HDW z Mikołowa.

Po odsłonięciu pomnika na wodach Zatoki Gdańskiej odbyła się parada morsko lotnicza Marynarki Wojennej. Paradę przyjmował z pokładu ORP Nawigator Prezydent RP Andrzej Duda i zaproszeni goście. Z pokładu ORP Wodnik paradę obserwował w gronie oficerów Marynarki  Wojennej Komendant CWM ZHP hm. Rafał Klepacz.

Tegoroczne obchody Święta Morza były niezwykle intensywne, ale też bardzo udane. Cieszymy się, że jako Centrum Wychowania Morskiego ZHP mogliśmy wziąć w nich aktywny udział. Wszystkim tym, którzy byli z nami serdecznie dziękujemy, a tym, którym nie udało się dotrzeć życzymy aby byli w Gdyni za rok!


Patroni medialni: