Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP
Biura: ul. Bolesława Prusa 9-11, Gdynia 81-431
Siedziba Główna: Al. Jana Pawła II 5, 81-345 Gdynia

tel./fax 58 620-90-37
email: cwm@zhp.pl

IX Rejs z Betlejemskim Światłem Pokoju

17 - 22 grudnia 2018 Gdynia - Karlskrona - Gdynia


Już po raz dziewiąty wyruszymy w rejs na s/y Zawisza Czarny z Betlejemskim Światłem Pokoju.

W tym roku odwiedzimy skautów szwedzkich w Karlskronie.

Będziemy tym samym częścią ogromnej, światowej sztafety, która zaczyna się w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. To ogień właśnie z tej Groty przekazują sobie skauci z wielu krajów świata. Ogień trafia do domów. Podawany jest z miasta do miasta. Przekracza granice województw, państw, a dzięki nam.. także trafia za morze.

W rejsie może uczestniczyć każdy harcerz, który ukończył 15 lat. Nie wymagamy posiadania wcześniejszego doświadczenia ani specjalistycznej wiedzy. Wystarczy sama chęć popłynięcia, a my wszystkiego nauczymy na pokładzie Zawiszy Czarnego. Aby zgłosić się na rejs należy wejść w zakładkę STREFA WERBOWNIKA i wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy.

Po jego wypełnieniu droga mailową otrzymacie potwierdzenie uczestnictwa w rejsie i umowę na rejs, którą w przypadku osób niepełnoletnich podpisują rodzice.

Rekrutacja rozpocznie się w dniu 30 września 2018 o godzinie 2000!


Betlejemskie Światło Pokoju*

Przekazanie BŚP zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).

Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Sam moment odpalania Światła jest wyjątkowy. Miasto Betlejem leży na terytorium Autonomii Palestyńskiej uwikłanej w konflikty polityczne z Izraelem, jednakże na czas odpalenia Betlejemskiego Światła Pokoju zawieszane są działania militarne. W zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła, wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia. Ten fenomen czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Do Wiednia Światło przybywa za pośrednictwem austriackich linii lotniczych Austrian Airlines. Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

Zawisza Czarny bierze udział w sztafecie ze Światłem od 2011 roku.

* informacje ze strony: http://www.swiatlo.zhp.pl/


O rejsie

Będzie zimno. Będzie wiało. Ale będzie wspaniała, gorąca atmosfera. Będzie trochę mistyki, przygód, braterstwa i przyjaźni międzynarodowej.

Będzie niesamowicie.

Jak pogoda będzie sprzyjała i kapitan uzna, że można, wyjdziemy w morze.

Od tego czasu czas będzie upływał nam na pełnieniu wacht, służbie w kambuzie, szkoleniu. I trochę na przygotowaniach wizyty ze Światłem.

Po dopłynięciu do portu w Karlskronie spotkamy się ze szwedzkimi skautami i udamy się do Kościła Admiralicji, gdzie przekażemy Światło do tamtejszej parafii ewangelickiej. Następnego dnia zwiedzimy Karlskronę. 

Jeśli czas i warunki pozwolą, może odwiedzimy Kalmar. Jeśli nie, wracamy do Gdyni.

Znowu wachty, znowu wspólne bycie razem, może rozważania o morzu i srogości natury.

Na koniec zbiórka załogi, rozdanie opinii z rejsu i pożegnanie.

Wracając do domów na święta, w pociągu czy autobusie, ciągle będziemy mieli wrażenie, że świat faluje razem z nami...

 


Warunkiem rezerwacji jest zapłacenie w ciągu 7 dni od zapisania się na rejs, zaliczki w kwocie 230 zł (20% ceny). W przypadku braku wpłaty w ciągu 7 dni rezerwacja zostaje anulowana automatycznie!

Zapewniamy:

 • pełne wyżywienie,
 • zaopatrzenie statku w paliwo, oleje, wodę,
 • opłaty portowe i administracyjne,
 • ubezpieczenie KL i NNW,
 • opiekę kapitana, oficerów i załogi stałej.

 

CENA REJSU: 1150 zł

Zabrakło miejsc? Nie przejmuj sie i zapisz sie na listę rezerwową!

LISTA REZERWOWAKadra Rejsu

Kapitan: phm. Wiktor Wróblewski - kapitan jachtowy

Starszy oficer: hm. Rafał Klepacz - kapitan jachtowy

Starszy mechanik: Ryszard Grzenkowski - mechanik motorowodny

Oficer Wachtowy:

phm. Magdalena Szwarczewska - jsm.

phm. Kamil Szyjkowski - jsm.

hm. Stanisław Firlej - jsm.

hm. Maciej Wlazło - jsm.OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE UCZESTNIKA REJSU

 1. mundur harcerski z nakryciem głowy
 2. chusta zawiszowa (granatowa z błękitną lamówką)
 3. sztormiak lub trekkingowa kurtka nieprzemakalna
 4. spodnie od sztormiaka lub spodnie nieprzemakalne
 5. sweter lub polar
 6. rękawice robocze
 7. rękawice zimowe, czapka zimowa, szalik zimowy
 8. śpiwór, prześcieradło
 9. kalosze lub nieprzemakalne buty trekkingowe

# Całość wyposażenia ma być spakowana do worka żeglarskiego lub miękkiego plecaka bez stelaża. Wykluczone jest zabranie sztywnej walizki.

# Mile widziane zabranie instrumentów muzycznych, śpiewników itp.

# Chustę Zawiszową można nabyć w sklepie CWM ZHP. Możliwa wysyłka pocztą bądź odbiór na miejscu.

# Nie zabieramy menażek, sztućców itp. Można zabrać swój ulubiony kubek termiczny.

 


Patroni medialni: