Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP
Al. Jana Pawła II 5, 81-345 Gdynia

tel./fax 58 620-90-37
email: cwm@zhp.pl

Nowy jacht w CWM ZHP

Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP zamówiła nową jednostkę pływającą – pełnomorski jacht Vector 10.2.

W dniu 18 listopada 2017, podczas Targów Boat Show w Łodzi, na pokładzie wystawowego jachtu Vector 10.2 podpisano umowę na dostawę do CWM ZHP w Gdyni nowego pełnomorskiego jachtu.

Zamówiony jacht to rozwojowa wersja uznanego modelu Vector 10. Dziesięciometrowy jacht będzie mógł zabrać na pokład sześć osób w trzech kabinach dwuosobowych oraz dwie dodatkowe osoby w mesie. Umowę podpisali przedstawiciele Zarządu Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP hm. Rafał Klepacz i phm. Wiktor Wróblewski. Dostawcę jachtu, firmę Baltica Yachts and Charter reprezentował p. Daniel Dziwulski. Umowę podpisano w obecności Sekretarza Rady Fundacji harcerstwa CWM ZHP hm. Roberta Konarskiego. 

Vector 10 jest szybkim i bezpiecznym jachtem, doskonałym zarazem jako jacht turystyczny dla początkujących jachtowych sterników morskich jak i jacht regatowy dla bardziej doświadczonych załóg. CWM ZHP zamówił ten jacht głównie w celu umożliwienia młodym skipperom zdobywanie pierwszych doświadczeń w samodzielnym prowadzeniu jachtu po wodach Zatoki Gdańskiej i Morza Bałtyckiego oraz w celu organizowania przez nich swoich własnych rejsów. We flocie CWM ZHP brakuje jachtów właśnie podobnej wielkości. CWM ZHP planuje docelowo posiadanie trzech takich jednostek. Jak mówi komendant CWM ZHP Rafał Klepacz, kilka jachtów tego samego typu umożliwi drużynom harcerskim, klubom żeglarskim i osobom prywatnym organizację rejsów we flotylli, gdzie bardziej doświadczony skipper, może dzielić się swoimi umiejętnościami z mniej doświadczonymi prowadzącymi. Jednostka zostanie dostarczona do Gdyni na początku kwietnia. Po przejściu testów i odbiorów, po zarejestrowaniu jacht i uroczystości nadania imienia, jacht zacznie pływanie od początku maja. Czarter jednostki jest już dostępny przez stronę CWM ZHP - cwm.edu.pl/dzielny

Proponowana nazwa jachtu, sy Dzielny, ma nawiązywać do cech charakteru harcerza i wodniaka. Nazwa wywodzi się też bezpośrednio z prawa zucha, które w drugim punkcie mówi, że zuch jest dzielny. Jak wspomina Rafał Klepacz, "jako, że Dzielny będzie naszą najmniejszą jednostką, trochę będziemy go traktowali jak zucha". Nazwy kolejnych jachtów też będą nawiązywać do cech charakteru harcerzy i żeglarzy. 

Zakup jachtu został sfinansowany z pożyczki Towarzystwa Inwestycji Społeczno – Ekonomicznych TISE SA które  świadczy usługi finansowe sprzyjające rozwojowi inicjatyw lokalnych oraz wspiera za pomocą pożyczek rozwój organizacji pozarządowych. 

Jest to pierwszy zakup nowej jednostki przez CWM ZHP od 1979 roku. 

 


Patroni medialni: